Zaujímavosti o zlate
- Karin Szczyrbová - Montyrich
- Mar 21, 2015
- Čítanie: 3
Ľudstvo fascinuje od nepamäti. Neraz sa kvôli nemu aj zabíjalo. Rovnako ako v minulosti, tak aj v súčasnosti nesie punc luxus a výnimočnosť. Nájdete ho v meteoritoch aj v ľudskom tele. Môžete do neho investovať, alebo si na ňom pochutnať. Zaplní niekoľko olympijských bazénov, ale americký dlh už dnes zaplatiť nedokáže. Známych faktov, kuriozít a zaujímavostí, ktoré sa týkajú zlata, je veľa. Tu je niekoľko z nich, vrátane odpovede na otázku alchymistov, či je možné zlato vyrobiť.

Zlato sprevádza ľudstvo už dlhé tisícročia. Prehistorický človek začal so zlatom pracovať dokonca už v dobe kamennej. Dokazujú to nálezy dekoratívnych zlatých predmetov, ktoré boli objavené v Bulharsku. Vek týchto predmetov je datovaný zhruba do 4. tisícročia pred naším letopočtom.
Zlato bolo a stále je ceneným drahým kovom, pre ktorý človek človeka nemá problém zabiť. V 16. storočí vlastnila najväčšie zásoby zlata Inkská ríša. Keď v roku 1532 sa Španieli vylodili na brehoch Peru a zajali kráľa Atahualpa, ponúkol im ako výkupné sálu naplnený zlatom. Hoci španielski konkvistadori drahý kov dostali, Atahualpa popravili.
Najviac zlata, zhruba dve tretiny, sa doteraz vyťažilo v 20. storočí. Počiatky ťažby však siahajú oveľa hlbšie do histórie. Napríklad základy komerčnej ťažby v Spojených štátoch amerických sú spojené s rokom 1799 a s menom Conrada Reeda, ktorý na farme svojho otca v Severnej Karolíne našiel zvláštne "žltý", skoro osemkilový kameň, ktorý rodina začala používať ako zarážku pod dvere. Až po troch rokoch si kameň všimol miestny klenotník. Rodine zaň ponúkol 3,5 dolárov, pričom jeho hodnota už vtedy bola tisícnásobne vyššia. Reed však pochopili príležitosť, aká sa im naskytla, a okamžite sa jej chopili.

Tradičné šperky a investície
Zlato je v podstate nezničiteľné a preto ho ľudstvo neustále "recykluje". Aj z tohto dôvodu sa v súčasnosti využíva na mnohé účely a nielen v tradičnom šperkárstve. Najväčším odberateľom zlata, ktoré je určené pre šperkárstvo a klenotníctvo, je India, ktorá ma dopyt po zlate 20 percent z celkového vyťaženého množstva.
Pre mnohých je zlato formou investície. V posledných desiatich rokoch bolo možné na tejto investícii nie len zarobiť, ale aj stratiť. Investori, ktorí sa rozhodli kúpiť zlato na začiatku roku 2005 za približne 400 dolárov za 1 trojskú uncu, mohli svoju investíciu skoro späťnásobiť. Nakoľko v priebehu roka 2011 sa unca predávala za cenu okolo 1 900 dolárov. Od tohto maxima však už môžu investori väčšinou len sčítať straty.
Od medicíny, cez vesmírny výskum až k potravinárstvu
Okrem investičných alebo šperkarských účelov je zlato v súčasnosti využívané v mnohých ďalších odboroch. Napríklad zubné lekárstvo. Už v 7. storočí pred naším letopočtom používali talianski dentisti zlatý drôtik na pripevnenie a fixáciu náhradného, umelého zuba.
Zlato pomáha aj v iných odboroch medicíny. Viac ako 70 rokov bola napríklad reumatická artritída liečená pravidelnými injekciami obsahujúcimi tekutú suspenziu zlata. Tento kov totiž okrem iného pôsobí v tele protizápalovo. Moderná medicína využíva napríklad nanočastice zlata pri liečbe rakoviny.
Zlato má svoje uplatnenie aj v elektrotechnike, sklárstve alebo letectve. Taktiež si ho obľúbili aj inžinieri pôsobiaci v oblasti vesmírneho výskumu. Napríklad lunárny modul Apollo bol obalený tenkou zlatou fóliou, ktorá mala chrániť astronautov pred radiáciou. Zlatý film na helmách astronautov sa používa stále.
V neposlednom rade potom zlato našlo svoje miesto aj v kozmetickom priemysle alebo potravinárstvo - tento kov je totiž jedlý!
Zlaté kuriozity
- Najväčšie zásobárňou zlata sú svetové oceány. Podľa odhadov obsahujú až 15 tisíc ton tohto drahého kovu.
- Skoro polovica zlata, ktoré kedy bolo vyťažených, pochádza z jedného jediného miesta, ktorým je Witwatersrand v južnej Afrike.
- Päť karátový diamant nájdete s väčšou pravdepodobnosťou, než zrnko zlata s hmotnosťou jednej Trojská unca (31,1 gramov).
- Najväčšia zlatá tehla váži 250 kilogramov. Najväčšia vyrobená zlatá minca váži jednu tonu a meria 80 centimetrov v priemere.
- Ľudské telo obsahuje okolo 0,2 miligramov zlata, najviac je ho možné nájsť v krvi.
- Viac zlata sa získa recykláciou tony osobných počítačov ako ťažbou zo sedemnástich ton rudy.
- Olympijská zlatá medaila obsahuje iba 1,34 percenta zlata.

Comments